روز طبیعت 92

خدا را شاکریم که امسال بر مردم روستای ما و همه مردم خراسان جنوبی منت نهاد و سالی پربارش را سپری نموده و سالی پراز نعمت را در پیش رو داریم آب لوله کشی هم به داخل منازل رسیده است و مردم احساس راحتی می کنند . دست مسئولین خدمتگذار درد نکند

.

 

 

راستی امسال سال مار است . می گویند در این سال دانه و غلات زیاد خواهد بود و سر درختی کم . در هر صورت آرزوی سالی پر از خیر و برکت برای همه هموطنان می نمائیم . به زلزله زدگان بوشهری تسلیت می گوئیم و خدا را برای زلزله مهیب سراوان که حداقل تخریب و کشتار راداشت شاکریم .

منطقه ما امسال سر سبز تر از همیشه بود وهمانند هرسال در ایام عید پذیرای خیل عظیم گردشگران بود که تفریح و گشت و گذار در طبیعت بهاری منطقه را ترجیح داده بودند . منطقه ما در دل منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ است و طبیعتا باید از گونه های جانوری و گیاهی آن که بسیار متنوع است حفاظت شود .اما حفاظت و کنترل محیط زیست و منابع طبیعی به حفاظت از زمین پیر که برای طرح توسعه روستا در نظ گرفته شده محدود می شود همین چند مدت پیش بود که یکی می گفت امسال بیش از 8 بز کوهی در منطقه حفاظت شده شکار شده است . اما ما شش سال است که پیگیر افزایش 10 هزار متر زمین پیر جهت خانه سازی برای جوانان هستیم و هر بار با جواب سربالای مسئولین مواجه می شویم و می گویند باید در شورای عالی محیط زیست مطرح شود اما پس از شش سال خبری نیست . روستاییان بیجاره با کندن یک بوته هیزم و یا بهسازی و دوباره سازی بندسارها که خود موجب ذخیره و تقویت منابع آب این منطقه کم باران می شود جریمه می شوند و اخطار می گیرند اما گردن کلفت های معدن دار در دل منطقه حفاظت شده جاده می سازند . زمینهای دیمه زار مردم را تخریب می کندد و با سرو صدا ی ماشینهای راه سازی و برش سنگ و رفت و آمد روزانه چند ده کامیون زیر ساختهای جاده ای که جزو انفال است تخریب می شود و هرچه جانداران و پرندگان نادر هستند به علت وجود معادن مرمریت آرک و گرنگ و سلگ و .... فرار می نمایند .

روز سیزده را روز طبیعت نام نهاده اند . امسال در خیل عظیم گردشگران بودند افراد مخربی که بیل بدست گرفته و کیسه گونی در دست فرد دیگر و به جان لاله های ختا که گونه ای نادر از گل لاله در این منطقه است و رویشگاههای محدودی دارد افتاده بودند و کیسه گونی را پر می کردند .

اما دریغ از یک بار تذکر و برخورد . اما نوبت به مردم محروم منطقه که سالها در آنجا زندگی نموده اند می رسد همه نوع تهدید و برخورد از طرف مسئولین صورت می گیرد . امید واریم که روزی برسد که منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ براستی حفاظت شود و حفاظت فقط رها کردن چند قلاده گرگ گرسنه و برخورد با روستاییان نباشد .

/ 1 نظر / 60 بازدید
حسین نخعی

سوختم اما نه چون شمع طرب در بین جمع/ لاله ام کز داغ تنهایی به صحرا سوختم.....