برف

راستی هفته گذشته در روزهای دوشنبه و سه شنبه اولین برف زمستانی روستایمان را سفید پوش کرد . یک کوش برف شده .وخدا را شکر انشاء الله که این نعمات باز هم ادامه داشته باشد .

اما یکی از سنتهای قدیمی در روستای ما در هنگامی که برف می آید تهیه غذای محلی "کاچی" می باشد . 

مواد لازم :

1- گوشت داغ 

2- پیاز 

3- مقداری نخود 

4- مقداری عدس 

5- آرد گندم 

6-آب

7- روغن زردیا دنبه

8- زردچوبه 

9- زیره و فلفل سیاه

ابتدا پیاز را خورد کرده و در قابلمه ای که حاوی روغن داغ شده است می ریزند . سپس مقداری گوشت داغ به آن اضافه کرده و 2قاشق زردچوبه هم به ان اضافه کرده و تفت می دهند . سپس نخود و عدس را اضافه کرده و آب هم به آن می افزایند تا زمانیکه نخود و عدس کاملا بپزد . آنگاه آرام آرام آرد گندم رااضافه نموده و مرتب هم می زنند و در انتها هم مقداری زیره و فلفل سیاه به آن اضافه می کنند . و بعداز چند لحظه غذایی لذیذ در یک روز برفی آماده سرو می باشد . نوش جان 

کاچی

/ 5 نظر / 14 بازدید
محمد دقیق

حسین جان ضمن تشکراز ذوقی که به خرج دادی با دیدن کاچی هوس کردیم ضمنا آغاز امامت حضرت مهدی عج برهمه مبارک باد.

باسلام خدمت آقای اسماعیلی لطفا در یک پست تعداد زیادی عکس از بیناباد در فصل های مختلف بگذارید ممنون

تاجدینی

خدا را شکر که نعمت برف را در منطقه بین آباد نازل کرد، انشاء الله که با ادامه روند برف و بارون دوباره قناتی پر از آب ، تمام کشمانهازیرکشت ، رودخانه ای با درختان بید سرسبز و نهر های روان ، باغ های شاداب و پر از میوه و چشمه هایی جوشان را نظاره گر باشیم و صفا و صمیمیت همیشه پایدار باشد.

جابر

سلام من هم خدا روشکرمیکنم بابت این نعمتی که نازل فرموده وخیلی خوشحالم انشا الله امسال با باریدن برف وباران های بیشتر رگهای قنات بیناباد دوباره جون بگیره درضمن اقای تاجدینی لطفا با نام کوچک اگر امکان داره کامنت بفرستید چون با کسرت تاجدینی بفهمیم نظر مال چه شخصی است بهتره درضمن صفا وصمیمیتی که فرمودید بنظرم ربطی به برف و باران ندارد بلکه به دلها مربوط میشود

تاجدینی

جناب آقای دقیقی منظور من کلی است ، ولی میشه ربطش داد ، طراوت ،شادابی و سر سبزی طبیعت که نشات گرفته از آب است و آب از برف و بارون ، آرامش بخش و شادی آور است . جشن کشاورزان هم جشن بارون است به هر حال نیازی به فلسفه کانت برای اثبات موضوع نیست.زیاد سخت نگیرید.موفق باشید .