تبریک نوروز

فرا رسیدن سال 1392 خورشیدی را به همه همشهریان پر تلاش تبریک و شادباش عرض می کنم . 

با آرزوی سالی سرشار از سلامتی و مهربانی 

بیایید در هنگامه تحویل سال نو همه باهم جهت تعجیل در فرج مولایمان حضرت صاحب الامر (عج) و شفای بیماران دردمند دست به دعا برداریم و برای خانم حاجی رقیه بنی اسدی و حاجی محمد علی جلیلی و سایر بیماران طلب شفای عاجل بنماییم .

یادش بخیر قدیما روستای ما چه صفایی داشت . بزرگترا زنده بودند و روز اول عید اول به دیدن خانواده هایی که تازه عزیزی از دست داده بودند می ذفتند و بعد از خانه بزرگتر فامیل شروع می شد و همه اهل آبادی با هم به دیدن یک نفر می رفتند . در زمانهای قدیم در هنگام تحویل سال هر خانواده یک سفره بزرگ می انداخت و نان لواش و تافتون محلی را که قبل از سال تهیه کرده بود ند در سفره می گذاشت و چند مدل آجیل هم بر سر سفره وجود داشت .وقتی به عید دیدنی می رفتند حتما از نان و نمک همدیگر می چشیدند و در پایان عید دیدنی دعای زیبایی را می خواندند که بدین مضمون بود :

الهی که این سفره معمور باد     سراسر پر از نعمت و نور باد 

بلایی که باشد به آفاق و دهر      ازاین سفره و صاحبش دور باد  (همه آمین می گفتند)

کل دفع هم و غم     بحق نبی المکرم سلامتی این جمع و جهت مبارکی و میمنت سال نوو علی الخصوص سلامتی صاحب سفره فاتحه مع الصلوات  و همه باهم سوره فاتحه را می خواندند و صاحب منزل هم از همه تشکر و همه را خوش آمد می نمود . بچه ها اکثرا در ایام تعطیلات یا تیله بازی و یا گلوله بازی می کردند . بعضی وقتها هم با تخم مرغهای رنگ کرده  . خداوند همه رفتگان را بیامرزد و بر عمر سایرین بیفزاید اما سنتهای عالی دیروز فراموشمان نشود .چرا که هویت مستقل ماست .

   

   

   

/ 3 نظر / 46 بازدید
محمود نیکوسرشت

سلام ضمن تبریک سال نو و تشکر از بیان مراسم زیبای روستا ی مان هنوز بزرگانی هستند که بانی این سنت خوب باشد خداوند نگهدارشان باد.

hira kotrian

سلام چرا این پست بانک همیشه بسته است و ما باید بریم دنبالشون تا بیان کارمونو انجام بدن؟؟؟مگ پست بانک بقالیه ک هر وقت دلشون میخواد باز میکنند؟؟مگ نباید از 8 تا 2 و از 4 تا 8 باز باشه؟؟؟حالا ما عصرو نمیخوایم..همین صبح باز کنند بسه.. والا بخدا هر وقت ما میریم بسته است. این ک انصاف نیست خدایی ای بابا خدا آخر و عاقبت مارو با این پست بانکمون بخیر کنه...الکی اوردن اونجا گذاشتنش ک بگن ما پست بانک داریم... یکم انتقاد پذیر باشید...شورایی ک همش لوله کشی و وبلاگ نویسی نیستش جناب...تو پست بانک ک فک کنم مردم دارن ب مسولین خدمت میکنن چون ما باید دنبالشون بدویم واسه انجام دادن کار ای بابا...این مسولین کی میخوان درد مردم رو بفهمن؟؟؟حالا خوبه ی پت بانک داریممممم به امید صبح آزادی

حسین نخعی

چراغ روشه عید مبارک...!