گویش محلی ،مکانهای دامداری

بینوا binava=بین آباد 

پادرختو paderakhtoo=پای درختها منطقه ای در جنب خرمنها که قبلا بعلت عبور جوی آب تعدادی درخت بید بلند در آنجا سایه انداخته بود و در تابستانهای گرم پناهگاه سردی برای اهالی بود و بعداز بهسازی کانالهای آب همه آن درختان زیبا خشک گردید .

کاریز kareez=قنات

محلهای دامداری 

تگ چیت tag cheet=منطقه ای با فاصله کمتر از 1000 متر در بالای بین آباد که سالها محل دامداری آقای ایوب دقیق بود .

کمر سیاه kamar siah=منطقه ای در جنب قنات بین آباد که مدتهای مدید بصورت یکسال درمیان مورد استفاده دامداری مرحوم اللهیار تاجدینی بود .در این ئمحل و تگ چیت و سایر محلهای دامداری حفره هایی جهت سکونت در داخل تپه ها بنام کوله حفر شده است که در فصل تابستان برای سکونت دامداران مورد استفاده قرار می گیرد و  سرمای آن همراه با دوغ تلمی(tolomi) بسیار دلچسب است  .

پی گدار pay godaar=منطقه ای در پشت گدار بین آباد به طرف بیرجند که دارای چاه آبی برای تغذیه گوسفندان می باشد . محله پی گدار محل دامداری مرحوم اللهیار تاجدینی بوده و فعلا مورد استفاده محمد تاجدینی فرزنداللهیار قرار می گیرد. 

جوباز بالا joobaaz baalaa=منطقه ای در شمال روستای بین آباد و در حاشیه دشت موسوم به افکشت و چاه زرد که مورد استفاده دامداری آقای جان محمد تاجدینی بوده است .

جوباز پایین joobaaz paaeen=منطقه ای در شمال روستای بین آباد و پایین تراز جوباز بالا که مورد استفاده دامداری آقای محمد بهاری بوده و فعلا مورد استفاده آقای غلامحسین جلیلی می باشد .محل تغذیه آب گوسفندان رودخانه می باشد .

سر کمر sar kamar= منطقه ای در شرق روستای بین آباد و در فاصله 8 کیلومتری که قبلامورد استفاده دامداری آقای جبار دقیق بوده است و فعلا بلا استفاده است این منطقه که بعد از درن(doron) می باشد منطقه ای بسیار سرسبز بوده و از نظر دامداران مرتعی کامل می باشد .آب آن از قنات تامین می شود و خربزه های آن در قدیم بسیار شیرین بود .

چاه نیکدر chah nikdar=منطقه ای بالاتر از جوباز بالا و در نزدیکی افکشت که مورد استفاده دامداری مرحوم عباس خاکرند بوده و فعلا دامادشان آقای عباس ایوبی در آنجا به دامداری مشغول می باشد .آب آن از چاه تامین می شده است .

مرحوم محمد قلی بیک نخعی نیز یکی از دامداران موفق بین آباد بودند که در اثر سانحه تصادف از دنیارفتند محلهای دامداری مورد استفاده ایشان تگ مزار ، محله حسینعلی بیک ، او اشکمبه و....بوده است .

از محلهای نامبرده در فوق بخوبی می توان دریافت که زمانی مردم روستای بین آباد با بیش از 7 گله گوسفند حداقل 300 تایی بخش قابل توجهی از اقتصاد منطقه را بدوش داشتند . که به مرور زمان و عدم توجه کافی 7 گله به کمتر از 2 گله تقلیل یافته است . تقریبا تمام گوسفند موجود در منطقه از نوع بز می باشند . 

 

 

 

/ 2 نظر / 9 بازدید

[گل][گل][گل]

حسین جان سلام وخداقوت وبه به به این همه انرژی چطوری عزیز ؟ امیدوارم روز به روز تو ودیگردوستان قلم فرسا راهمچون گذشته پر تلاش تر وبا نگیزه بیشتر در تمامی عرصه ها نظاره گر باشیم من ودیگر دوستان در مشهد به دوستان ناسیونالیستی همچون تو افتخار می کنیم ودر کنار حرم مطهر امام رضا (ع) برای سلامتی شما وخانواده محترم دعاگوییم موفق باشی دوست همیشگیت رضا