مزار بلنجیر

یکی از مراکز زیارتی مورد وثوق مردم منطقه بین آباد که در مرز بین فردس ، طبس گلشن ، قاین و بیرجند واقع شده است، مزار بلنجیر است . سالهاست که مردم ما از اوایل تا اواخر شهریور و مردم روستای آرک در ایام عید به این مزار با صفا به مدت سه روز برای زیارت عزیمت می کنند . قبل از انقلاب که منطقه ما فاقد جاده بود وسیله رفتن به این مزار الاغ و اسب بو و بعد از مدتی موتور سیکلت و الان هم که با ماشین . اما موضوع مهمی که نیاز به اطلاع رسانی دارد و مدتی است که توسط افراد ناآگاه به آن دامن زده می شود این است که اینجا قدمگاه امام علی (ع) است . این ادعای خرافی در حالی مطرح می شود که امام علی (ع) هیچگاه به ایران عزیمت ننمودند . اما آن موضوعی که از قدیم الایام مورد وثوق بزرگان منطقه بوده است و متاسفانه تاکنون برای آن سندی پیدا ننموده ام این است که بعداز آغاز  جنبش علویان خراسان که  با سرکوب شدید ماموران مامون لعنت الله علیه همراه شد .علویان با جنگ و گریز راه جنوب خراسان رادر پیش گرفتند . زید النار سلام الله علیه در آفریز شهید گردید . گروهی به بیرجند رفتند و گروهی از اولاد ائمه به طرف کوه بلنجیر آمدند . در این منطقه ارتفاعات از حرکتشان جلوگیری کرد و ماموران مامون که به نزدیکی گروه رسیدند  سنگر گرفتند و در ناحیه تپه ای که بدین موضوع مشهور است قرار شد تیر اندازی نموده و همه را قلع و قمع نمایند . براساس باور عامه در این هنگام و به اذن پروردگار و دعای اولاد ائمه کوه از هم شکافت و همه در کوه غایب شدند که البته محل اشکال و تحقیق است .البته فردی بنام مرحوم کربلائی عبدالعلی که خدایش بیامرزد برایم نقل نمود که در سالهای دهه 40 و 50 که به کربلای معلی مشرف شده بود یکی از خادمین حرم پرسید که شما از کجا مشرف شده اید و او هم گفته بود از منطقه جنوب خراسان ، بیرجند ، خوسف و آرک و بین آباد که ایشان گفته بود در نزدیکی شما مزار بسیار محترمی است بنام برگ انجیر و یا بزنجیر و طبق گفته ایشان مزار نامه ای نیز در کربلای معلی در این مورد وجود داشته است که ایشان خود دیده بود و شایسته است که همه بزرگان اهل علم منطقه در این خصوص پیگیری نمایند وسندیت این گفته ها را در تاریخ بیابند .متاسفانه و علیرغم اقبال عمومی مردم منطقه به این مزار آنچنان که شایسته است اقدامی در آن صورت نگرفته است .

/ 4 نظر / 42 بازدید
محمد پورغلامی

سلام با پست سقوط آزاد و دو پست از نويسندگان عزيزم آپم بيا نظر بده با نظر شما زنده ام محمد پور غلامي http://mohammadporgholami.persianblog.ir/

مهر

شما را به حرمت و قداست مقام ائمه ی اطهار قسمتان می دهم که از بیان مطالب خرافی ، غیر مستند و غیر عقلانی درباره ی ائمه و فرزندانشان خودداریکنید و مذهب شیعه را مذهبی خرافی و موهوم معرفی ننمایید . چه کسی این مزخرفات را دیده و برای دیگران شرح داده که :به اذن پروردگار و دعای اولاد ائمه کوه از هم شکافت و همه در کوه غایب شدند .؟؟؟ مگر العیاذ بالله خداوند قادر و توانا از هلاک نمودن مأموران فرعون ناتوان بودند که مجبور شدند کوه را بشکافند و اولاد ائمه را غایب کنند ؟؟ مگر مولا علی (ع) و دیگر ائمه که همگی به دست دشمنان دین اسلام به شهادت رسیدند مقام و مرتبه شان پایین تر از آن گروه اولادی که ذکر می نمایید بود کهخداوند آن ها را از دسترس دشمنان غایب ننمود ؟؟؟

مهر

با سلامی دوباره پیرو مطلب قبلی علاوه براصلاح کلمه ی مأموران فرعون به مأموران مأمون لعنت الله علیه از شما دوست عزیز می خواهم که پاسخی قانع کننده بیان نمایید . ضمن اینکه خود بنده از مزار مذکور دیدن کرده و بوسیدن سنگلاخ ها ی بازالتی را که دارای حفره هایی هستند توسط مردم منطقه و بستن نخ و پارچه بر درخت بنه را مشاهده نموده ام و بر غربت و گمنامی ائمه ی اطهار در میان شیعیان حبسی حسرت خورده ام که آنان از شیعیان خود انتظار عمل به اصول و فروع دین دارند و شیعه و پیرو واقعی می خواهند اما ما چگونه با نشر خرافات و خزعبلات به آبرو و مقامشان صدمه وارد می کنیم .

اگر پاسخی به این دوست نمی دهند بخاطر اینست که هیچگونه پاسخ ندارند این مطالب ذکر شده هم بافته های ذهنی پیرمردان است که با اندکی سوال از انها به اصطلاح مات شده و پاسخی ندارند بنده شاهد بوده ام که چه گناهان کبیره و صغیره ای در این محل انجام می شود البته قصد توهین به اعتقادات افراد نداریم چرا که به قول مولانا تو برای وصل کردن امدی / نی برای فصل کردن آمدی- این مکان بعنوان یک محل مناجات است و بس و این اراجیف را نیاز ندارد