پل نادری

 

پل "نادری" در ردیف آثار ملی دفاع مقدس ثبت می شود

پل نادری محل نبرد حماسی جوانان اندیمشک و دزفول با رژیم بعثی عراق، در ابتدای جنگ تحمیلی در ردیف آثار ملی دفاع مقدس قرار گرفت.

 

به گزارش خبرنگار نوید شاهد، سرهنگ پاسدار "حسین عشقی" فرمانده قرارگاه حفظ ابنیه و آثار سرزمینی دفاع مقدس استان خوزستان با اعلام این خبر گفت: این اثر مهم دفاع مقدس که در آن یکی از سرنوشت سازترین نبردهای جنگ تحمیلی روی داده است، با شماره 140 در ردیف آثار ملی دفاع مقدس قرار گرفت.وی افزود: این پل بر روی کرخه طولانی ترین رودخانه کشور قرار گرفته و پل ارتباطی استان های خوزستان، ایلام و شهرهای اندیمشک به دهلران محسوب می شود. فاصله این پل تا اندیمشک 20 و تا دهلران 60 کیلومتر است و جبهه های موسیان، عین خوش و دشت عباس را به یکدیگر متصل می کند.

سرهنگ عشقی ادامه داد: برای دشمن متجاوز تصرف و عبور از این پل نقطه عطفی در جنگ تحمیلی به شمار می رفت و در صورت موفقیت این امکان را فراهم می ساخت که نیروهای دشمن ارتباط خوزستان با سایر استان های شمالی خوزستان را قطع و شهرهای اندیمشگ و دزفول را در خطر سقوط قرار می داد.

وی تصریح کرد: قطع ارتباط جاده اهواز به اندیمشگ با تصرف همین پل برای دشمن میسر می شد و به دشمن این امکان را می داد از جبهه های جنوب، میانی و شمالی خوزستان مرکز استان را تحت فشار شدید قرار دهد و دشمن متجاوز بر همین مبنا حرکت خود را در طول مسیر دهلران به اندیمشک و تصرف و عبور از پل نادری قرار داد.

فرمانده قرارگاه حفظ ابنیه و آثار سرزمینی دفاع مقدس استان خوزستان با تجلیل و گرامی داشت یاد وخاطره شهدای حماسه ساز نبرد پل نادری در ادامه گفت: 150 جوان دلاور اندیمشک و دزفول در نبردی نابرابر در حالی که دشمن بعثی به برخی از تپه های مشرف به پل موسوم به تپه چشمه تسلط داشت تاختند و با اقتداری حماسی دشمن را تا یک کیلومتری این پل عقب راندند و این در حالی بود که تعدادی از خودروها و نیروهای دشمن از این پل مهم عبور کرده بودند.

وی افزود: دفاع از این پل شش ماه بعد با حمله روز 15 فروردین 1360 رزمندگان اسلام باعث شد دو کیلومتر دیگر صدامیان کافر به عقب رانده شوند و در دیگر نبردی سرنوشت ساز 800 متجاوز کشته، 80 تن اسیر و 15 تانک و نفربر دشمن منهدم شد.

عشقی با تجلیل از شهید بسیجی "علی محمد تاجدینی" و پاسدار شهید "ناصر ملاجعفر" فرماندهان پاسگاه ایست و بازرسی این پل گفت: پس از عملیات پیروزمند فتح المبین پاسگاه شهید قدوسی با حضوور مشترک برادران سپاه و ارتش بر روی این پل استقرار یافت و مکانی برای هدایت نیروهای عمل کننده در عملیات های فتح المبین، محرم و والفجر مقدماتی بود.

یادآور می شود، این اثر بیست و هشتمین مکان در استان خوزستان است که در ردیف آثار ملی دفاع مقدی قرار می گیرد

/ 0 نظر / 2 بازدید