ضررهای مصرف نوشابه


ضرر های مصرف نوشابه

قدرت اسیدی نوشابه به قدری بالاست که برخی ها برای باز کردن واشرهای شیرآب از آن استفاده می کنند و برخی مکانیک ها از آن برای شستن سیلندر خودروها.
بسیاری از پزشکان مردم را از مصرف نوشابه بر حذر می دارند که البته کمتر به به تبعات آن اشاره می شود. در این گزارش به اتفاقات پس از مصرف نوشابه در بدن انسان اشاره می شود.

۱۰ دقیقه بعد:
۱۰ قاشق چای خوری شکر وارد بدنتان میشود،میدانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی‌شوید؟چون اسید فسفریک،طعم آن را کمی میگیرد و شیرینی اش را خنثی میکند.

 ۲۰ دقیقه بعد:
قند خونتان بالا میرود و منجر به ترشح ناگهانی و یکجای انسولین می شود،کبدتان شروع میکند به تبدیل قند به چربی تا قند خون بیشتر از این بالا نرود…

 ۴۰ دقیقه بعد:
حالا دیگه جذب کافئین کامل شده،مردمکهای چشم گشاد می شود،فشار خونتان بالا میرود و در پاسخ به این حالت،کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌کند.گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند.

۴۵ دقیقه بعد:
ترشح دوپامین افزایش پیدا میکند و مراکز خاصی در مغز حالت سرخوشی ایجاد میکنند،تحریک میشوند.این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود.

۶۰ دقیقه بعد:
اسید فسفریک موجود در نوشابه،داخل روده کوچک،به کلسیم،منیزیم و روی میچسبد.متابولیسم بدنافزایش پیدا میکند.میزان بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی،دفع هر چه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می‌شوند.

 مدتی بعد:

کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرار آور) وارد عمل میشود.حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود،بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شوند و به همراه آن مقادیر زیادی آب،سدیم و دیگر الکترولیت ها نیز از دست می‌رود.

 مدتی بعدتر:
کم کم آن غوغایی که در بدنتان ایجاد شده بود فروکش می‌کند و نوبت به افت قند می‌رسد.در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر میشوید یا خیلی کرخت و بی حال.حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید دفع کرده اید،آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر ،حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد.تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میرود و شما هوس یک نوشابه دیگر میکنید.

درباره : پـــزشکی و ســلامت , تـغذیه سـالم , 

/ 2 نظر / 22 بازدید
احمد

دوستان سلام با تشکر از حسین اقا جدا نوشابه نو شیدنی بی ارزش است سعی کنید از رژیم روزانه تان حذف کنید و سعی کنید از نوشیدنی های سالم استفاده کنید مثل دوغ . شربت گیاهی و میوه ای به لیمو .ریواس گیلاس و....... یک شربت خوب برای کسانی که کبد چرب دارند ک یک پیمانه عر ق نعناع +نصف پیمانه سرکه سفید تا حد 90 تا 95 درچه نزدیک جوش آمدن حرارت دهید سپس صبر کنید تا سرد تر و در حد ولرم شود و یک پیمانه عسل اضافه نمایید عسل را به طور دلخواه به مقدار شیرینی که دوست دارید میتوانید اضافه کنید . این شربتی میشود که دوقاشق ان در یک لیوان اب بسیار مفید و گوارا میباشد

حسین نخعی

سلام آقای دکتر. خدا قوت.ممنون از مطالب بسیار مفیدی که در اختیار ما میزارین .شاد و سربلند باشین