بلنجیر

مزار بلنجير خوسف به عنوان مجتمع مذهبي- گردشگري احيا مي شود

خراسان جنوبي - مورخ دوشنبه 1391/07/10 شماره انتشار 18231 
نويسنده: مشمولي

مزار بلنجير خوسف به عنوان مجتمع فرهنگي، مذهبي و گردشگري توسط اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري احيا مي شود.

مزار بلنجير دهستان خور خوسف در 30 کيلومتري مرکز اين دهستان، 80 کيلومتري مرکز خوسف و در ارتفاعات و کوه هاي بلنجير به عنوان قدمگاه اولاد امام موسي بن جعفر(ع) واقع است و هر سال هزاران زائر به اين مکان مذهبي-تفريحي مشرف مي شوند و علاوه بر بعد مذهبي، از طبيعت کوهستاني آن بهره مي برند. به تازگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري طرح احياي مزار را در قالب محوطه سازي، احداث سکو و پياده رو در دستور کار قرار داد که در مراسمي با حضور مسئول بقاع متبرک استان و کارشناسان اداره کل اوقاف و امور خيريه، فرماندار و جمعي از مسئولان خوسف عمليات احداث اين مجموعه آغاز شد.مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در اين مراسم گفت: براي توسعه گردشگري مذهبي منطقه 400 ميليون ريال به منظور احداث سکو، پياده رو و محوطه سازي به مزار بلنجير اختصاص يافت که به زودي عمليات اجرايي آن آغاز مي شود.«رضايي» افزود: در ادامه طرح نيز طي 3 سال هر سال 400 ميليون ريال به پروژه اختصاص مي يابد که در پروژه مجموع با يک ميليارد و 600 ميليون ريال اعتبار طي 4 سال تکميل و افتتاح مي شود.مسئول بقاع متبرک استان نيز با اشاره به احياي بقاع متبرکه گفت: زيارتگاه هايي که سنديت يا شجره نامه دارد به عنوان بقاع متبرک شناخته مي شود ولي نقاطي که به عنوان قدمگاه از آن ياد مي شود بايد به صورت مجتمع فرهنگي-مذهبي يا گردشگري اداره و در کنار آن مسجد و حسينيه ساخته شود.

حجت الاسلام«عباسي» افزود: مزارهاي بلنجير و همند در خوسف قدمگاه محسوب مي شود و از چند سال قبل مکاني در مزار بلنجير براي تدفين يک شهيد گمنام در محل احداث شد ولي هنوز در اين زمينه اقدام نشد.وي بر رفع مشکلات مزار بلنجير از جمله آب، برق و جاده آن تاکيد کرد.

«ايوبي»، متصدي مزار بلنجير نيز مشکلات اين مکان مذهبي را نامناسب بودن جاده از 3 نقطه دهن رود، کلاته طوطي و چاه تريخي(از سمت سرايان) به مزار، کمبود آب که با تانکر تامين مي شود، نداشتن شبکه برق سراسري، خاکي بودن محيط، نبود نيرو و سکو و استراحتگاه در مزار عنوان کرد و گفت: اين مزار در تمام ايام سال به ويژه روزهاي تعطيل، تابستان، نوروز و روزهاي آخر ماه صفر و ... زائر دارد و از اقصي نقاط استان هاي خراسان جنوبي و رضوي، کرمان، يزد و ... در اين مکان بيتوته مي کنند. از طرفي با ذبح صدها گوسفند در کشتارگاه ترافيک خاصي ايجاد مي شود که به دليل کمبود آب مشکلاتي در اين زمينه به وجود مي آيد.وي از مسئولان خواست پيگير برق رساني به مزار باشند چون 11 کيلومتر تا آخرين نقطه داراي برق فاصله دارد و براي آبرساني نيز بايد سريع تر اقدام شود چون تامين هر تانکر 10 هزار ليتري آب 550 هزار ريال هزينه در بردارد.«فرجامي فرد»، فرماندار خوسف نيز قول داد، مشکلات مطرح شده را پيگيري کند و با دعوت از مسئولان مربوط براي رفع مشکلات برنامه ريزي شود.

وي همچنين از مسئولان اداره اوقاف و امور خيريه و ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خواست براي ايجاد زيرساخت هاي مزار بلنجير اعم از احداث سرويس هاي بهداشتي، کشتارگاه، زائرسرا، محوطه سازي، آشپزخانه مرکزي و تامين نيرو و ديگر امکانات رفاهي همکاري بيشتري داشته باشند.

«ملاکي»، مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خوسف نيز گفت: با توجه به قدمت درختان بنه در مزار بلنجير 4 اصله از اين درختان ثبت آثار ملي شد که حدود 100 سال قدمت دارد بنابراين بايد از صدمه رسيدن به اين درختان جلوگيري شود.

/ 0 نظر / 34 بازدید